Засновник: Берегівська міська рада

Наша адреса:90202 м. Берегово,
вул. Б. Хмельницького, 7. Тел.: 2-31-61
Моб. 099-555-43-93, 068-822-02-94

E-mail: redakcia@email.ua

МАГНІТНІ БУРІ – МІФИ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ?

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

1 Останнім часом багато пишеться про магнітні бурі, які мають певний вплив на всі живі організми земної кулі. Деякі ЗМІ навіть розписують погодинно на тижні, а то і на місяць наперед, коли очікуються такі бурі. Хоча найбільш точний прогноз фахівці дають лише за декілька годин, максимум 1-2 доби до початку магнітної бурі, або магнітного шторму – після отримання науковими обсерваторіями та цифрової обробки сигналу про спалахи, викиди плазми, плями та інші зміни на Сонці.

 

2 ТРІШКИ «НАУКИ»
За сучасними уявленнями Сонце й Сонячна система утворилися близько 4,7 млрд. років, тому на порівняно пізньому етапі розвитку Всесвіту внаслідок гравітаційного стискання хмари міжзоряного газу й пилу. Головна роль у Сонячній системі належить Сонцю. Його маса приблизно в 750 разів перевищує масу всіх інших тіл, що входять до системи, тобто становить майже 99,9% загальної маси. Гравітаційне тяжіння Сонця є визначальною силою для руху всіх тіл Сонячної системи.
Сонце — єдина зоря Сонячної системи та її головний компонент. Його маса (332 900 мас Землі) досить велика для підтримання термоядерних реакцій синтезу в його надрах, внаслідок яких вивільняється велика кількість енергії, що випромінюється в простір здебільшого у вигляді електромагнітного випромінювання, максимум якого припадає на діапазон хвиль довжиною 400–700 нм, який відповідає видимому світлу. Складається в основному із водню (73%) та гелію (25%), які і вступають в термоядерну реакцію. Ось цей ядерний синтез і є джерелом його величезної енергії, і внаслідок цього час від часу «викидує» гарячі гази, плазму, що зароджують магнітні бурі. А вони, в свою чергу, змінюють форму магнітного поля Землі, яке є основним захисником всіх живих організмів нашої планети.
Активність сонця спадає і посилюється протягом кожних 11 років. Це явище називається сонячним циклом. Його початок характеризується появою плям на зірці, через кілька років їхня кількість досягає максимуму, а потім поступово зменшується.

СОНЯЧНИЙ ВІТЕР – КОСМІЧНА СТІХІЯ
Процеси, що відбуваються в надрах Сонця докочуються до Землі не тільки прямими потоками світла й тепла. Температура корони Сонця – близько мільйона градусів, а це значить, що деякі частки сонячної матерії розвивають настільки великі швидкості, що їм вдається перебороти тяжіння Сонця й зі швидкістю 200-400 км/сек піти в простір. Ці потоки часток сонячної матерії називають сонячним вітром. При спалаху швидкість часток сонячної матерії збільшується до 500-1000 км/с і сонячний вітер долає відстань від Сонця до Землі за 1-3 доби. Долетівши до Землі, він викликає в її магнітному полі сильне коливання, що і прийнято називати «магнітною бурею».
На поверхні Сонця час від часу відбуваються сонячні спалахи різної інтенсивності. Наприклад, 16 серпня 1989 року й 2 квітня 2001 року були зафіксовані потужні сонячні спалахи в 20 балів, а 4 листопада 2003-го відбувся рекордний за всю історію спостережної астрономії спалах в 28 балів. За деякими підрахунками його енергії вистачило б для живлення одного метрополісу протягом 200 мільйонів років!
Жодному з п’яти людських відчуттів визначити наявність магнітної бурі неможливо. Однак ми можемо спостерігати її прояви. При сильних магнітних бурях навіть у місцях далеких від полярних широт може виникати полярне сяйво. Магнітні бурі викликають значні перешкоди в радіо- і телевізійних сигналах, перепади напруги, що виводять електроустаткування з ладу. Магнітні бурі тісно пов’язані із земною погодою. Вони сприяють виникненню циклонів і збільшенню хмарності. З ними пов’язано й багато техногенних катастроф, що відбуваються не тільки через навігаційні прилади, що вийшли з ладу, але й через збільшення числа помилок у роботі людей, керуючих транспортом і операторів диспетчерських служб. У березні 1989 року, наприклад, у Квебеку майже на добу без тепла, світла й радіозв’язку залишилися 6 мільйонів жителів. Улітку 2000-го зненацька вийшов з ладу японський супутник зв’язку. А в березні 2001-го ледве не був «скинутий» з орбіти навігаційний супутник «Океан»… Це все – результат прояву природного явища, що називають магнітною бурею. Яку небезпеку несе вона людям? Чи можна вберегтися від її впливу?

3 ВПЛИВ НА ЛЮДСЬКИЙ ОРГАНІЗМ
На зв’язок між сонячною активністю й нещасними випадками на транспорті й виробництві А. Л. Чижевський указав ще в 1928 році. В 50-х роках XX століття це підтвердили німецькі вчені Рейтер і Вернер. Проаналізувавши близько 100 тисяч автокатастроф, науковці виявили, що число катастроф різко збільшується на другий день після сонячного спалаху. В 30-х роках XX століття в Ніцці був випадково помічений зв’язок між збоями в роботі місцевої телефонної станції й збільшенням числа інфарктів й інсультів. Згодом установили, що неприємності зв’язківців прямо пов’язані з магнітними бурями. Тоді й був зроблений висновок, що на здоров’я людей вони теж впливають. Пізніше його підтвердили й спостереження російського судового медика з Томська В. П. Десятова: він звернув увагу на те, що в період сонячної активності число самогубств зростає в 4-5 разів.
Лікарі відзначають, що під час магнітних бурь люди скаржаться на болі в голові, суглобах, прискорене серцебиття, перепади артеріального тиску, безсоння, знижений тонус. Інститут земного магнетизму, іоносфери й поширення радіохвиль РАН називає наступні цифри: під час магнітних бурь кількість інфарктів зростає більш,  ніж удвічі, а порушень мозкового кровообігу – в 1,7 рази. На магнітні бурі реагують від 50 до 75 відсотків населення земної кулі. Серед людей до двадцяти років таких усього 10 відсотків, а серед літніх – 60-70 відсотків.
Помічено й те, що час реакції людей на магнітну бурю теж відрізняється. По-різному сприймаються людьми й магнітні бурі, що ідуть одна за іншою: 50 відсотків метеозалежних після першої стресової реакції здатні адаптуватися до бурь, що приходять із інтервалом в 6-7 днів. А в багатьох людей симптоми хвороби проявляються взагалі за 1-2 дні до вторгнення сонячної матерії в магнітосферу Землі – тобто одночасно зі спалахом на Сонці!..

РОЛЬ ЗМІ
У тому, що зв’язок між активністю Сонця й самопочуттям людей існує ні в кого вже не викликає сумнівів. Але який сам механізм її дії? На це питання однозначної відповіді немає – думки фахівців розходяться. Пояснення, що зводяться до того, що на людей впливають створювані магнітними бурями електромагнітні поля - непереконливі. По-перше, дія плазмової матерії набагато слабша за прямі потоки світла й тепла того ж Сонця. А по-друге, воно просто не витримує ніякого порівняння з тими «магнітними бурями», які діють на людину в повсякденному житті. У метро, наприклад, електромагнітні поля, що виникають при різкому наборі швидкості,  або гальмуванні поїздів, б’ють по нам в сотні разів сильніше, ніж геомагнітні урагани. Проте досить часті випадки серцевих нападів у метро не перетворюються в «епідемії», породжувані магнітними бурями!
Саме тому переважна більшість медиків вважає, що погіршення самопочуття людей пов’язане з… надуманістю. Вони вважають, що ЗМІ приділяють цій темі занадто багато уваги, так ще й повідомляють так звані «точні» дати очікуваної бури. Зрозуміло, у зазначені дні в населення починають повною мірою проявлятися всі описані пресою симптоми.
Існує й така думка: причиною нездужання людей дійсно є паніка, але викликають її не повідомлення ЗМІ. За останні роки разюча єдність людини з навколишнім світом стала очевидною. Виявилося, ми не тільки налаштовані на вплив слабких сигналів певної ритміки, але й залежні від них. Ще в 1960 році вчені звернули увагу на близькість частоти коливань земних полів і частот, на яких працює людський мозок.
Що ж відбувається під час магнітної бурі? Коливання магнітного поля Землі приймають хаотичний характер, мозок не може розшифрувати цю інформацію й сприймає її як перешкоди, що загрожують життєдіяльності людини. Відразу включається захисна хімія організму, що виражається в потужному викиді адреналіну (у психіатрії це називається «панічною атакою»). Виникають прискорене серцебиття, посилене потовиділення, нервозність – це й приводить людину в стан, що описується при магнітних бурах…
Отже, думки фахівців розходяться. Але, здавалося б, яка нам справа до суперечки вчених? Головне, що й ті й інші визнають: причиною «магнітних епідемій» є всього лише паніка. Але ставити на цьому крапку невірно. Вибір між двома науковими думками може вирішити питання життя й смерті для багатьох людей.
Якщо один підхід полягає в боротьбі з панікою шляхом позбавлення суспільства інформації про магнітні бурі, то іншої – у вирішенні цієї проблеми за допомогою інформованості: тоді літні й нездорові люди завчасно приймуть ліки, що знижують рівень адреналіну в крові, а молодь і здорові спалять його активною діяльністю. Попереджений – виходить, озброєний.
Як, наприклад, пояснити той факт, що в когось симптоми проявляються одночасно зі спалахом на Сонці, тобто ще до того, як на Землі починається магнітна буря? У цьому випадку виключається паніка як через повідомлення ЗМІ, так і від перешкод, створюваних коливаннями магнітного поля Землі. Створюється враження, що існує якийсь сигнал, що сповіщає людей про активність Сонця. Може, це світло, швидкість якого (300000 км/с) дозволяє «повідомити» про спалах уже через 8 хвилин? Але  люди, що знаходяться на оберненій (темній) стороні Землі теж хворіють! Виходить, не світло. Тоді що?
З такою ж швидкістю переміщаються й гравітаційні хвилі, які виникають у просторі, порушеному викинутою в нього сонячною матерією. Але на відміну від світла вони впливають на всю поверхню Землі, а не тільки на освітлену її частину.
А що, якщо гравітаційні хвилі і є правдивими провісниками магнітної бурі? Тоді картина впливу сонячної активності на людину буде виглядати в наступний спосіб. Викид сонячної матерії в простір приводить до коливання цього простору. Це коливання у вигляді хвиль на величезній швидкості рухається до Землі, значно випереджаючи «важку» зоряну матерію сонячного вітру. Досягши Землі, гравітаційні хвилі втручаються в роботу людського мозку… А далі все по тій же схемі, що й з електромагнітними хвилями.
Але це лише припущення, що може бути підтверджене,  або спростоване. Абсолютно ясно одне: міфів навколо магнітних бурь багато, а реальність ще вимагає серйозних досліджень.

ФЕРЕНЦ ТОВТ