Засновник: Берегівська міська рада

Наша адреса:90202 м. Берегово,
вул. Б. Хмельницького, 7. Тел.: 2-31-61
Моб. 099-555-43-93, 068-822-02-94

E-mail: redakcia@email.ua

Закарпатські єврейські дні відбулися вдруге

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

55655У рамках чотириденного заходу на охочих чекала яскрава культурно-розважальна програма, а родзинкою став концерт відомих угорських співаків Ніколаса Такача та Дейнеша Пала.

У пам’яті угорських євреїв Закарпаття сприймається як місце знищення єврейської автентичності, край зародження та «захоронення» численних єврейських історій… Минулого літа вперше в Берегові влаштували Єврейські дні. Тодішня серія заходів вдалася на славу, тому організатори вирішили провести свято і цього року. Тож 7-10 червня в місті над Верке вдруге відбулися Закарпатські єврейські дні.
Урочисте відкриття відбулося в четвер у місцевій синагозі. Присутніх вітала директор фонду «Шаламон» Еріка Тодєрішка, яка наголосила, що присутні мають змогу вшанувати закарпатську культуру, яка створила унікальні релігійні та мистецькі цінності, а також згадати події минулого, історію місцевих нацменшин та їх різноманітні цікаві традиції.
Організатор заходів Андрея Деак наголосила, що Закарпатські єврейські дні є доказом того, що нас об’єднує культура, спільно набутий досвід, який дає можливість чітко зрозуміти: понять «більшість» та «нацменшина» просто не існує. Додала: чим краще нації розуміють одна одну, тим стає менш важливим, де проходить кордон між ними.

 


За словами керівника фонду «Шалом» Йожефа Вайса, раніше в Берегові проживала велика єврейська громада, нині ж кількість її членів значно зменшилася. Однак громада живе і може існувати.
–У рамках Закарпатських єврейських днів спільно можемо вшанувати багатогранну спільну і таку рідну культуру та історію, бо пам’ять і справді немає кордонів, вона невмируще. Поминання – це повернення мертвих у ряди живих, поминання – насправді майбутнє, – зауважив у своїй вітальній промові генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі. – Ми хочемо досягти, щоб у культурному житті єврейські цінності, перлини угорської єврейської культури отримали найбільше визнання. Саме таку мету мають Закарпатські єврейські дні.
Опісля урочистих промов відбувся концерт «Любий мій Єрусалим». У виконанні артиста з угорського міста Коложвар Роберта Лацко Ваш та піаніста Андраша Сейпа пролунали релігійні пісні на івриті, майже забуті куплети мовою ідиш, класичні твори 20-го століття, пісні з мюзиклів та фільмів, а також перлини сакральної та єврейської музичної спадщини.
У п’ятницю у синагозі нагороджений званням «Єврейський Паваротті» дяк Гергель Новград представив свою концертну програму, у рамках якої виконав всесвітньовідомі шлягери, пісні з мюзиклу та класичні єврейські композиції. Музичний супровід: піаністка Неллі Тестер.
У суботу в атріумі Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ у спектаклі «Дорогоцінний камінь», де розповідається історія хасидизму, окрім музики гурту «Шагалл», пролунали пісні, цікаві історії та анекдоти. Розважальну програму підсилило виконання покладених на музику віршів Марка Шагалла «Я живу у власному світі» та Габора Шейна «Шагал».
А увечері публіку розважали угорський співак Ніколас Такач та переможець угорського «Голосу-2012» Дейнеш Пал. Музичний супровід: Норберт Кардош.
В останній день чотириденного свята голова фонду «Шаламон» Еріка Тодєрішка вела бесіди з університетським викладачем, гідом Сонею Коморовці Рахел про історію закарпатського єврейства, її культуру, цінності та смаки, а також обговорили можливості паломництва. Усе це «приправили» дегустацією місцевих вин. Останнім акордом недільних веселощів став виступ скрипаля Оршолі Корчолан.

Чілла Гегедюш