Засновник: Берегівська міська рада

Наша адреса:90202 м. Берегово,
вул. Б. Хмельницького, 7. Тел.: 2-31-61
Моб. 099-555-43-93, 068-822-02-94

E-mail: redakcia@email.ua

На Берегівщині відбувся традиційний фестиваль «Перец»

Рейтинг користувача: 0 / 5

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

asztely1Село Астей (Лужанка) уже кілька десятиліть славиться випіканням солоних бубличків довгого зберігання, що звуться переци. До 1950 року місцеві жінки регулярно випікали їх як для себе та своєї родини, так і на продаж. А покупців умілі господині припрошували: «Купуйте свіжі переци, їх приготували лише два тижні тому».

У наш час ця гарна старовинна традиція стала призабуватися, тому місцеві господині вирішили відновити її та передати майбутньому поколінню. Тож 1 липня уже вшосте організували в Астеї традиційний фестиваль «Перец». До цьогорічного випікання печива долучилися чимало місцевих жителів: як молодих, так і людей старшого віку. Нам випала нагода на власні очі побачити, як готується той славнозвісний смачнючий бубличок, адже тісто вимішували, розкачували, формували і випікали на місці. «Тісто для бубликів – дріжджове, воно містить борошно, маргарин для випічки, сіль та дріжджі. Після того, як підійшло, формуємо з них довгу паличку, з якої власне і створюємо бублик у вигляді вісімки найчастіше, випікаємо їх у печі. Приправляємо смаколик різними способами, є солені, приправлені тмином, насінням анісу, сиром. Але бувають і солодкі, їх технологія приготування трохи інша: тісто цього різновиду бублика слід варити до тих пір, допоки воно не підійметься поверх води. Завдяки цій технології такий виріб довго не псуватиметься», – розповіла нашому виданню майстриня з випікання переців Пірошка Кадар, котра залюбки ділилася з охочими секретами приготування цього продукту.

 


Потроху на місцевому футбольному полі гостей більшало, тут на дітей чекали парк атракціонів, гойдалки та інші розваги. А дорослі слухали вітальні слова промовців. Першим до зібрання звернувся місцевий реформатський священик Густав Іван, який звернув увагу на те, що ганебно відрікатися від родини, нагадавши, що 2018 оголошено Роком сім’ї, тому відрадно, що на таких заходах, я цей фестиваль, збираються батьки з дітьми. Закликав усіх присутніх віддати хвалу та честь Богові за те, що дарує нам свою ласку.
Потім слово надали провідному консулу Угорщини у Берегові д-ру Пейтеру Ердеі. Згадуючи своє дитинство, дипломат наголосив, що переци залишили в його серці гарні враження, адже жоден цирковий номер, показ фільму в кінотеатрі не проходив без того, щоб діти не отримали такого бубличка, і він у тому числі. Саме тому, на його думку, проведення подібних фестивалів є важливим, адже вони є своєрідним «допоміжним засобом» , щоб відновити та передати ці чудові традиції підростаючому поколінню.
Голова Берегівської райради Йожеф Шін відзначив, що с. Астей почало розвиватися. Цю слушну думку підтримав і начальник районного управління культури та туризму Ласло Голас. Промовець додав, що в житті кожного насе¬леного пункту плекання традицій відіграє чималу роль. Звернув увагу, що спільнота лише тоді може зберегти свою самобутність, коли проводитиметься ще більше таких заходів.
За словами сільського голови Астей Анни Нодь, головною метою проведення фестивалю «Перец» є плекання угорської культури та її традицій, збереження та передача їх підростаючому поколінню. Яскравим доказом цього є те, як малеча вміло виготовляє це печиво. А майстрині вкладають у них не лише відповідні інгридієнти, а й душу. На заході виступили вихованці місцевих дитсадка та школи, художні колективи з сусідніх Гечі та Чоми, у програмі були колоритні танці шоу-гуртів з Берегова «Стріт денс» та «Атас», виступ солістки Кітті Пийтер, народних ансамблів «Резеда» та «Шодро». Кульмі¬нацією концерту стали виступи відомих виконавців із Будапешта Барбі Опітц та Чаби Бовді.
Від старожилів села ми дізналися, що в 1938 році через село промчався Мікловш Горті. На його честь жителі на початку встановили арку, яку жінки прикрасили перецами. Полководець та його військо, проїжджаючи через арку, зривали з неї бублички. Арка ще довгий час прикрашали в’їзд у село, прославляючи майстерність астейців у випіканні переців.

Чілла Гегедюш